Niepełnosprawni pełnosprawni w pracy

Polskie firmy nie boją się zatrudniać niepełnosprawnych. Mało tego, niektóre są dziś liderami na rynku, posiadając ponad 80 proc. personelu z orzeczeniem niepełnosprawności.

Poprawia się sytuacja niepełnosprawnych Polaków na rynku pracy. Potwierdzają to wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności Polski przeprowadzane przez GUS. W 2010 roku aktywnych zawodowo było 25,9 proc. niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Same firmy także coraz chętniej decydują się na zatrudnianie osób z orzeczeniem niepełnosprawności. – Tak naprawdę obie strony – pracodawca i pracownik – zyskują na współpracy. Dla nas jako dużej firmy, bardzo budujące jest także to, że osoby niepełnosprawne charakteryzują się wielkim zaangażowaniem i chęcią podjęcia pracy – mówi Agnieszka Stefańska, z-ca kierownika działu kadr i płac z Zakładów Usługowych „EZT” S.A.

Chcą pracować, chcą zatrudniać

Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności Polski potwierdzają, że coraz więcej osób niepełnosprawnych chce pracować i podejmuje pracę. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w 2007 roku współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 22,6 proc., w 2008 r. – 23,9 proc, w 2009 roku wzrósł do 24,6 proc., a w 2010 r. osiągnął już poziom 25,9 proc.

Niepełnosprawni chcą pracować, ale też firmy chcą zatrudniać. – Tak naprawdę obie strony, zarówno pracodawca, jak i pracownik, zyskują dzięki podjęciu pracy przez osobę niepełnosprawną. Taki pracownik za pośrednictwem istniejącego Zakładowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych, może skorzystać z różnego rodzaju pomocy, jak np. dostęp do opieki medycznej, dofinansowanie na zakupy leków, czy dofinansowanie dojazdów do pracy. Pracownicy mogą także uczestniczyć w wyjazdach rehabilitacyjnych. Z kolei pracodawca może liczyć m.in. na zwolnienie z podatku od nieruchomości, zwolnienie z części zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników, czy zwolnienie z podatków lokalnych. Do tego pracodawca może liczyć na dofinansowanie do wypłat dla pracowników przez Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych – wyjaśnia Stefańska z Zakładów Usługowych „EZT” S.A., firmy zajmującej się świadczeniem usług czystościowych i ochroniarskich, w której niemal 81 proc. personelu stanowią osoby z orzeczeniem niepełnosprawności. Sama firma pełni funkcję zakładu pracy chronionej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, praca i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


− pięć = 3

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>