Pracujesz w mrozie?? Pracodawcy należy się wysoka grzywna!!

Z uwagi na przejmujące do szpiku kości mrozy, zarówno pracownicy jak i pracodawcy powinni być świadomi treści przepisów BHP, warunkujących pracę podczas takiej pogody.

Kodeks przewiduje, iż pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim podwładnym temperaturę minimalną, która wynosi  18°C w pomieszczeniach biurowych, oraz 14°C w hali produkcyjnej. W przeciwnym razie grozi mu grzywna w wysokości 30 tys. złotych!

W przypadku cięższych prac fizycznych, głównie na otwartej, przestrzeni pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie ubranie ochronne tj. spodnie, rękawice, kurtki.  Ponadto, w miejscu pracy powinno znajdować się pomieszczenie, którego metraż to  przynajmniej 8 m2,, a temperatura w środku to co najmniej 16°C. Jeżeli pracodawca nie posiada takiego pomieszczenia,  wystarczy zapewnić pracownikom dostęp do  koksownika czy piecyka elektrycznego, gazowego lub naftowego o odpowiedniej mocy.  Wyjątkiem od reguły jest praca np. w chłodniach gdzie z uwagi na brak rozwiązań technologicznych poprawa warunków pracy jest niewykonalna. W każdym innym wypadku, należy zaprzestać pracy w warunkach łamiących podstawowe zasady przepisów BHP.

Oprócz ciepłych ubrań, w obowiązku pracodawcy leży  dostarczanie pracownikom ciepłych napojów i posiłków regenerujących, w ilości „zaspokajającej potrzeby pracowników”.

Przepisy bhp o pracach w niskich temperaturach obowiązują w stosunku do wszystkich zatrudnionych – nie tylko pracowników, ale i zleceniobiorców oraz osób wykonujących pracę na zasadzie „samozatrudnienia”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


+ 5 = siedem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>