My Polacy w Niemczech

Niemal każdy z nas zna osobę, która pracuje w Niemczech. Jedni pracują jako cenieni specjaliści, inni wykonują pracę fizyczną,nierzadko zasilając szarą strefę. Wszystkich łączy chęć zarabiania dużych pieniędzy.

Jak Polakom żyje się na obczyźnie, u zachodniego sąsiada?? Jak wygląda „druga strona medalu” emigracji do Niemiec??


Poniżej przedstawiam wypowiedzi naszych rodaków, którzy emigrowali do Niemiec, znalezione na różnych forach internetowych:

Teresa 54 lata.

Mąż i dwójka dorosłych dzieci, większość zawodowego życia przepracowała jako ekspedientka w sklepie mięsnym, jej ostatnia polska pensja to 1500 zł brutto. Długi zmusiły ją i jej męża do wyjazdy za granicę w poszukiwaniu większych zarobków. Ona od pięciu lat pracuje w Niemczech jako opiekunka starszych osób; raz na pół roku wraca do Polski.

Tadeusz i Lucyna.

Oboje po 50 roku życia, dwójka dorosłych dzieci. Do Niemiec przyjechali 15 lat temu i postanowili tu osiedlić się na stałe. Ona jest sprzątaczką w szkole na pół etatu, pozostałe godziny sprząta w prywatnych domach, on pracuje jako kierowca w firmie budowlanej. Na zarobki nie narzekają. Stać ich na wszystko, czego potrzebują, a o czym w Polsce mogliby tylko marzyć.

Piotr 30 lat.

„Niemcy mają do nas szacunek tylko wtedy, gdy mówimy bardzo dobrze ich językiem (Oberstufe co najmniej) i jeśli wykonujesz już zawód, to dobrze żebyś w nim był również dobry. Zawsze zdarzy się ktoś, kto cię potraktować może gorzej tylko dlatego, że jesteś z innej nacji. Ale to problem nie twój tylko tego człowieka. Na co dzień są milsi niż Polacy ale jest to sztuczne i o wielkich przyjaźniach raczej bym zapomniał (chociaż i to przy odrobinie szczęścia jest możliwe). Podobno w innych krajach jest Polakom lepiej.”

Justyna 25 lat.

„Mieszkam w Berlinie od jakiś  3 miesięcy i jeszcze nie spotkało mnie nic przykrego ze strony Niemców, powiem więcej, od kilku lat bywam tutaj regularnie i nigdy nie spotkała mnie żadna przykrość. Miałam okazje pomieszkać 3 miesiące na południu Niemiec, gdzie Polaków raczej niewielu było i wspominam ten czas także bardzo milo. Jestem zdania, ze skoro jestem Polką to powinnam o tym mówić i to robię. Tak szczerze to podoba mi się przede wszystkim to, że są bardzo zaskoczeni, że normalna dziewczyna z Polski dobrze sobie tutaj radzi, a przede wszystkim zna ich język. Dzięki temu, że lubię porządek i o niego dbam, i dodatkowo mogę z nimi porozmawiać zyskałam ich sympatię.”

Jakie są zatem wnioski? Jak widać, krążą po internecie bardzo różne opinie.

A jakie są Wasze opinie? może macie doświadczenie, którym warto się podzielić? KOMENTUJCIE! :)


Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Praca za granicą, praca i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


5 − = cztery

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>