Umowa o dzieło

Świadczenie pracy w prawie polskim może mieć swe źródło normatywne w przepisach Kodeksu pracy lub w innych aktach prawnych. Jeśli wynika ono z Kodeksu pracy, mówimy o tzw. zatrudnianiu pracowniczym. Następuje to na podstawie umowy o pracę, wyboru powołania, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę.

UMOWA O DZIEŁO nie jest regulowana przez Kodeks pracy, lecz przez Kodeks cywilny, stanowi zatem jeden z rodzajów tzw. zatrudnienia niepracowniczego, bowiem o rozumieniu prawa pracy osoba świadcząca prace na podstawie umowy o dzieło nie jest pracownikiem.

Umowa o dzieło zawierana jest między zobowiązującym się wykonać określone dzieło a zamawiającym je, który deklaruje, że uiści odpowiednie wynagrodzenie. Wynagrodzenie to może być zdefiniowane w umowie w sposób bezpośredni, ale także przez określenie podstaw do jego obliczenia lub według zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów (wynagrodzenie kosztorysowe). Wykonawca najczęściej ma stworzyć dzieło materialne (podmiotem umowy o dzieło może być krawiec, szewc, fryzjer, stomatolog), ale dopuszczalne jest także wykonanie go w formie niematerialnej (śpiewaczka, prelegent). Dzieło może być stworzone od początku albo tylko przetworzone. Umowa określa zazwyczaj także, czy dzieło będzie wykonane z materiału wykonawcy czy dostarczonego przez zamawiającego.

Jeśli jesteś zamawiającym, powinieneś:

  • spisać umowę z wykonawcą (tylko ona będzie podstawą ewentualnych roszczeń)
  • wybierać takiego wykonawcę, który nie wymaga wypłacenia mu zaliczki, chyba że z charakteru pracy wynika, że jest ona niezbędna
  • ściśle określić zakres pracy, termin wykonania, wysokość wynagrodzenia i sposób jego uiszczenia
  • kontrolować poszczególne etapy wykonywania dzieła, szczególnie wtedy, gdy jest ono skomplikowane
  • uczestniczyć w odbiorze zamówionego dzieła

Ważne!

nie ma żadnych ograniczeń co do liczby umów o dzieło w roku i wysokości honorariów!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


trzy + 9 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>