Co nieco o Austrii…

W maju tego roku, została oficjalnie otwarta granica dla cudzoziemców poszukujących pracy w Austrii. W związku z tym, nie jest potrzebne już pozwolenie na pracę, a polscy pracownicy mogą korzystać z pełni praw tak samo jak rodowi obywatele Austrii.

W związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym, zwłaszcza w miejscowościach górskich o pracę nie powinno być trudno. Dodatkowo pomocny w znalezieniu pracy, może okazać się Publiczny Ośrodek Pośrednictwa Pracy- Arbeitsmarktservice – AMS. Znajdziemy tam Centra Informacji Zawodowej – tak zwane BIZ. Jednak niewykluczone, że uda nam się znaleźć pracę za pośrednictwem gazet czy Internetu.

W zależności od branży, w jakiej poszukujemy zatrudnienie, wymagania w stosunku znajomości języka austriackiego są wyższe, aczkolwiek obecnie największe zapotrzebowanie jest na kelnerów, personel sprzątający, kucharzy, personel sortujący towary, sprzedawców, pokojówki, pracowników magazynowych, pomoce kuchenne, elektroinstalatorów, a tym samym komunikatywna znajomość języka angielskiego powinna być w zupełności wystarczająca.

W Austrii nie ma wzmianki nt. płacy minimalnej, aczkolwiek obowiązują  układy zbiorowe pracy –  Tarifverträge, które określają minimalne wynagrodzenie w konkretnej branży, stąd średnie zarobki na stanowisku kelnera są równe 1200 EUR, elektryka 1400 EUR, sprzedawcy 1600 EUR – czyli można zarobić więcej niż w rodzinnym kraju, ale nie należy zapominać, że koszty utrzymania i żywności są porównywalne.

Przykładowe ceny z czerwca 2011 r.

  • Mleko (1 litr):  0,60 – 1 €
  • Chleb (500 gram): 1,90 – 2,50 €
  • Cukier ( 1 kg): ok. 1 €
  • Mąka (1 kg): ok.  1,10 €
  • Woda mineralna (1,5 litr) : 0,40 – 1,20 €
  • Sok pomarańczowy (1 litr): ok. 1 €
  • Kostka masła: ok. 1,50 €
  • Piwo: 0,80 – 1,20 €
  • Kawa (500 gram): od 3 €
  • Wino: 3,00 – 8,00 €

Sam radca ambasady polskiej w Wiedniu, Jerzy Jędrzejewski zachęca słowami –  „W Austrii obowiązuje zasada równego traktowania w zakresie kwalifikacji, doświadczenia zawodowego i poziomu wynagrodzenia”, wykluczając tym samym problem z zaaklimatyzowaniem na emigracji.

Najkorzystniejszym miejscem pod względem zarobkowym to Wiedeń, a najniższego wynagrodzenia możemy spodziewać się w Tyrolu.

Dodatkową zaletą  kraju jest wysoki standard życia, między innymi opieki medycznej. Należy jednak pamiętać, że koszty pobytu w szpitalu są bardzo wysokie, a w związku z tym warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ, obowiązująca w krajach Unii Europejskiej

W celu poszerzenia informacji na temat historii, życia kultury czy podatków, polecam zapoznanie się ze stroną Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu :

 http://www.wien.polemb.net/

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Praca za granicą i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


5 + = czternaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>