Prawa i obowiązki bezrobotnego, czyli coś czego jeszcze nie wiesz!

Analizując strony Powiatowych Urzędów Pracy w Polsce warto wiedzieć o prawach, jak i zarówno obowiązkach osoby bezrobotnej. Informacje te mogą okazać się przydatne osobom poszukującej pracy i rejestrującej się w Urzędzie.

Osoba zarejestrowana jako bezrobotna ma prawo oczywiście do pomocy w uzyskaniu stałego zatrudnienia, może także korzystać z poradnictwa zawodowego co znacznie ułatwi poszukiwania pracy. Korzystanie z kursów zawodowych także jest tutaj rzeczą przydatną, to właśnie dzięki nim bezrobotny może podnieść swoje kwalifikację i łatwiej znaleźć zawód.

Warto też pamiętać o możliwości sfinansowanie szkolenia w wybranym kierunku, bądź zrobić to w ramach pożyczki szkoleniowej. Jednym z największych i najbardziej znanych korzyści to możliwość korzystania z zakładów opieki zdrowotnej i oczywiście otrzymywania zasiłków dla bezrobotnych.

Pamiętajmy że osoba bezrobotna ma oprócz praw, także wiele obowiązków. Poniżej opiszę dokładniej kilka najważniejszych.

Jednym z obowiązków, o których nie należy zapominać to zgłaszanie się do swojego urzędu w wyznaczonych terminach, by potwierdzić swoją gotowość do podjęcia pracy. Bądź w tym przypadku do uzyskania możliwości zatrudnienia lub szkolenia zorganizowanego przez Urząd Pracy. Jeżeli Urząd znajdzie dla osoby bezrobotnej stanowisko pracy zgodne z jego kwalifikacjami i nie ma żadnych przeciwwskazań do niej (stan zdrowia, czas dojazdu w obie strony wynosi łącznie powyżej 3h) to należy je przyjąć. Obowiązkiem jest też poddanie się badaniom lekarskim i psychologicznym, które mają określić zdolność do pracy osoby bezrobotnej. Jeśli jest odmowa wykonania takich badań grozi to utratą statusu bezrobotnego. Jeżeli osoba bezrobotna korzysta ze szkolenia sfinansowanego przez Urząd i nie ukończyła go z własnej winy ma obowiązek zwrotów kosztów za nie. Wyjątkiem jest przerwanie szkolenia w celu podjęcia pracy. Konieczne jest pisemne zawiadomienie odpowiedniego urzędu pracy w terminie 7 dni o podjęciu zatrudnienia, czy też innej pracy zarobkowej na przykład działalności rolniczej. Bezrobotny wtedy oczywiście traci prawo do zasiłku, a brak powiadomienia o tym grozi karą grzywny nie niższą niż 500 zł. Jeżeli bezrobotny przebywa za granicą ma obowiązek powiadomić o tym Urząd. Jeżeli jest to mniej niż 10 dni nie zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego, jeżeli powiadomił o tym Urząd. Jednak zasiłek za ten okres nie przysługuje. W ciągu roku nie może ten okres przekroczyć 10 dni.

To tylko kilka z ważniejszych obowiązków osoby bezrobotnej. Warto z pewnością zapoznać się dokładniej z takimi informacjami, by móc spokojnie poszukiwać pracy. Powiatowy Urząd Pracy ma za zadanie wesprzeć osobę bezrobotną, ale także wiele od niej wymaga.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Prawa i obowiązki bezrobotnego, czyli coś czego jeszcze nie wiesz!

  1. bezrobotny 61 l. pisze:

    Obowiazki-tak,ale te prawa,to dla osob starszych,- pic na wode.jaka to pomoc,jezeli zglaszasz sie np.na poczatku lipca,a potem dopiero w listopadzie.Jakie szkolenia,zasilki,doplaty-ustawy tego typu potrafi kazdy czytac,tylko kto je realizyje,brak pieniedzy na wszystko.Mlodzi moga wyjechac za granice,takich jak ja,starych,juz nie chca.,ani tu ani tam.Mysle,ze jest nas duza grupa i co to kogo obchodzi.

  2. nie ma pracy!
    zawsze cos nie tak, jak sie zglaszam do oferujacych prace, szczegolnie jak sie jest 50+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


+ 3 = dziesięć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>