Własna działalność – dlaczego Polacy coraz częściej zakładają własne firmy

Praca na etacie czy własna firmaWedług opublikowanych wyników badań przeprowadzonych przez SMG/KRC liczba Polaków którzy decydują się założyć własną działalność gospodarczą wzrosłą o 8 procent w stosunku do roku poprzedniego. Jako główną przyczynę chęci założenia działalności gospodarczej wskazuje się chęć bycia niezależnym i brak posiadania szefa. W naszej opinii do takiego stanu rzeczy doprowadzają w dużej mierze jeszcze dwa inne czynniki: sposób współpracy z obecnym pracodawcą oraz prostsze niż przed rokiem procedury zakładania firmy.


Wciąż zdarza się że pracodawca chcąc uniknąć nadmiernych kosztów związanych z opłacaniem świadczeń wymusza na pracowniku założenie działalności i rozliczanie się w formie faktur, a nie pensji. Często podoba się to samym pracownikom, gdyż mogą oni wówczas liczyć na nieco wyższą zapłatę za tę samą pracę. Aby zachęcić do tego pracowników, zakłady pracy niekiedy gwarantują też opiekę księgową i administracyjną, tak że pracownik nie musi martwić się o żadne formalności związane z założeniem i prowadzeniem własnej działalności.

Niestety bycie na swoim nie jest jednak takie proste jakby się wydawało i ma także złe strony. Bycie własnym szefem nie oznacza tego że nie ma się nad sobą zwierzchnika i można robić co się uważa za słuszne. Wówczas przełożonym staje się sam klient, który dyktuje warunki, którego trzeba obsłużyć a przede wszystkim którego trzeba znaleźć, co jest najtrudniejszą kwestią prowadzenia własnego biznesu.  Od przejścia na pracę na własny rachunek najbardziej odstrasza wg ankiet duża konkurencja, brak pomysłu na działalność, a także wyższe podatki.

Okazuje się że wszystkie wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej można przezwyciężyć i pokonać, wkładając w to dużo własnej pracy i ogromne zaangażowanie, o wiele większe niż praca na etacie. I tu lega w gruzach kolejny mit, jakoby posiadanie własnej firmy miało być mniej pracochłonne niż codzienne pracowanie u pracodawcy. Dodatkowym odstraszaczem jest brak gwarancji zarobków. U pracodawcy można liczyć na stałą, regularną pensje, brak zobowiązań po godzinach pracy. Pracując na własny rachunek trzeba liczyć się, że mogą pojawić się okresy (tygodnie, miesiące) bez wypracowanych zysków, co nieprzygotowanych do tego może zaskoczyć i spowodować chęć rezygnacji, zamknięcia firmy. Przeczekanie takiego okresu i podjęcie dodatkowych działań mogących w przyszłości zniwelować te negatywne czynniki również wymaga dodatkowej pracy, co dodatkowo jest trudne jeśli nie dostajemy za nią chwilowo wynagrodzenia.

Motywacja siebie samego i ewentualnych współpracowników jest w prowadzeniu działalności rzeczą zarówno kluczową jak i trudnym wyzwaniem. Szczególnie gdy przedłużają się okresy gorszej koniunktury, zwiększonego ryzyka, kryzysu lub momentów w których trzeba zacisnąć pasa i pracować więcej. Do tego dochodzi organizacja swojego czasu i pracy – nie mając wytycznych od kierownika czy kontroli dyrektora, często popada się w marazm. Praca we własnym domu dodatkowo powoduje, że zamiast poświęcać się ciężkiej pracy wolimy zrobić sobie kolejny posiłek, wziąć kolejną kąpiel, posprzątać sypialnie i znajdujemy dziesiątki innych wymówek, aby tylko nie zająć się najtrudniejszym wyzwaniem jakim jest zdobywanie klientów i praca na własny rachunek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Wiadomości i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Własna działalność – dlaczego Polacy coraz częściej zakładają własne firmy

 1. remonty pruszkow pisze:

  Prowadzę od kilku lat własną firmę. Nie założyłem jej po to żeby nie mieć nad sobą szefa, choć jest to jakaś zaleta. Głównym powodem był pomysł na firmę rodzinną, na wykorzystanie istniejącego potencjału i infrastruktury.
  Jeżeli firma jest moim dziełem i pasją, którą cały czas udoskonalam i rozwijam.
  Jak na razie nie narzekam na wspólników. Trzeba najpierw dogadać się co do zasady podziału zysków, zanim się jeszcze zarobi. Wtedy niema problemu. Wszystko jest ustalone. Ważną rzeczą jest też określony podział majątku, bądź pakiet większościowy. Wtedy będzie wiadomo kto z czym zostanie po rozstaniu.
  Nie każda osoba nadaje się do prowadzenia własnego biznesu. Jeżeli bardzo przeszkadza Ci że masz nad sobą szefa, bo zagania Cię do roboty, to wybij sobie z głowy własną działalność! Jeżeli nie chce Ci się pracować dwa razy więcej niż na etacie, to ciesz się że masz szefa. Niektórzy nie potrafią się samemu zmotywować do pracy, samemu znaleźć klienta, zorganizować sobie pracę. Takim ludziom jest o wiele lepiej na etacie.
  Wszystkim którzy się odważyli życzę dużo klientów.
  Robert Sychowicz-Korzeń

 2. wlasna dzialalnosc pisze:

  już prowadziłam własną działalność i wiem ze jak się pilnuje interesu na pewno pieniądze są ale tylko w pojedynki bez wspólników.wspólnik jest dobry dopóki nie dochodzi do rozliczen finansowych.mam 52lata i chcialabym spróbowac swoich sil ale w jakim kierunku ma byc dzialalosc do glowy mi nic nie przychodzi.jestem osob bezrobotna.

  • mezon pisze:

   To prawda. Pilnowanie interesu to podstawa do zarabiania; nie ważne co się robi. Jednak trudno jest się cały czas motywować do rozwijania firmy, szczególnie jak juz przynosi jakieś zyski. Mogąc się już utrzymać z firmy często nie mamy już sił ani chęci aby osiągnąć coś więcej, szczególnie że osiągnięcie kolejnego etapu jest już dużo trudniejsze. Sądzę że wiek teżma tu sporo do powiedzenia. Młody właściciel mający np 23 lata będzie miał większą ambicję „podbijania świata” i zarabiania ogromnych pieniędzy niż osoba po 30, 40 czy 50 roku życia gdy ma się już inne priorytety.
   Tak czy inaczej życze wszystki przedsiębiorcom duuuużo motywacji, chęci i sił do działania!

 3. boss pisze:

  Mam firmę i mi stym dobrze :-) na etacie pewniej ale nudno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


− dwa = 7

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>